Artróza a artritida – už jejich názvy znějí podobně. Obě tato onemocnění také zasahují kosti, vazivo a klouby. A v neposlední řadě spolu sdílejí řadu příznaků včetně ztuhlých kloubů a bolesti. Artritida je zastřešující pojem, kterým se označuje hned několik stavů způsobujících zánět kloubů. V některých případech může tento zánět zasáhnout i pokožku, svaly a vnitřní orgány. Spadají sem například osteoartritida (OA) a revmatoidní artritida (RA).
Artróza je jiný název pro OA, jeden z typů artritidy, který se zároveň vyskytuje nejčastěji. Jeho příčinou je běžné opotřebení kloubů a chrupavek. Chrupavka je kluzká tkáň, která pokrývá hlavice kostí a usnadňuje pohyb v kloubech. Postupem času se může chrupavka opotřebovat či dokonce zcela vymizet. Tím se kosti tvořící kloub dostanou do přímého kontaktu a výsledkem je bolest, ztuhlost, někdy i otoky.
Artróza může vzniknout ve kterémkoli kloubu. Nejčastěji k tomu však dochází v kolenou a kyčlích. Riziko rozvinutí artritidy narůstá společně s věkem.
Osteoartritida je progresivní onemocnění, které nelze vyléčit. Procesy, které ji tvoří, stejně jako jejich vzájemné interakce, zatím nebyly plně prozkoumány a vysvětleny. Vždy ale bývá narušena rovnováha mezi obnovou buněk a odstraňováním odpadních látek, což spouští cyklus nových zánětlivých procesů a dalšího poškozování tkání.
Pomocí cílené léčby lze nicméně průběh onemocnění zpomalit. Důležitým krokem je přerušit řetězec transmiterů, který v organismu vyvolává rozpad chrupavky.
Jak zjistím, že je můj pes nemocný? A kteří psi jsou ohrožení?
Příznaky toho, že váš pes trpí artrózou či artritidou jsou poměrně komplexní. Obecně platí, že onemocnět může jakýkoli pes, a to kdykoli. Podle studií z USA se předpokládá, že se tyto potíže rozvinou u každého pátého psa, což z nich dělá nejčastější příčinu chronické bolesti u psů.
Psy s vyšší pravděpodobností onemocnění lze rozdělit do čtyř základních skupin podle příčiny zvýšení rizika: Věk, Současný stav, Genetické předpoklady a Existující onemocnění.
Věk – množství kloubního (synoviálního) moku v průběhu života klesá a kosti zůstávají bez ochrany.
Současný stav – nadváha, ale také nadměrná sportovní či pracovní zátěž může klouby namáhat a přetěžovat (tlumení dopadů při skákání a běhání na tvrdém povrchu, častá námaha v chladném a vlhkém počasí bez dostatečného rozehřátí kloubů). Regenerační procesy při takové zátěži jednoduše nestačí.
Genetické předpoklady – vrozené kloubní problémy, jako je například dysplazie loketního kloubu (DLK) nebo dysplazie kyčelního kloubu (DKK), nadměrný růst (velká a obří plemena) a vrozené poruchy tvorby chrupavky.
Existující onemocnění – artróza se může objevit po zlomenině, přetržení vazu, luxaci pately nebo při nevyvážené stravě v období růstu.
Přesnou diagnózu může stanovit pouze veterinární lékař. K diagnostice se využívá rentgen, artroskopie, artrocentéza, ultrazvuk, CT nebo MRI.
Známky možného onemocnění vašeho psa jsou například:
Vzhledem k tomu, že artrózu není možné vyléčit, je cílem léčby zpomalit její postup a minimalizovat klinické příznaky (ztuhlost, bolest). Pokud má pes k onemocnění sklony kvůli genetickým předpokladům, veterinární péče se zaměří na odklad a omezení výskytu klinických příznaků.
Do této péče spadá kontrola hmotnosti, adaptace pohybu, alternativní metody léčby (např. fyzioterapie, akupunktura) a podávání prospěšných látek v krmivu.
S postupem nemoci bývá nutné podávání léků proti bolesti nebo operace, tuto fázi bychom však měli maximálně oddálit. PerNic® Cox psům dodává denní koncentrovanou dávku polynenasycených mastných kyselin. Z této skupiny tzv. omega-3 mastných kyselin mají především kyselina eikosapentaenová (EPA) a dokosahexaenová (DHA) inhibiční účinek na enzymy nezbytné pro tvorbu leukotrienu a prostaglandinu (COX-1, COX- 2 a LOX-5).
Dodávání EPA a DHA do organismu má za cíl nahradit omega-6 mastné kyseliny (které mají prozánětlivý účinek) v buněčných membránách omega-3 mastnými kyselinami, čímž se omezí vznik prozánětlivých eikosanoidů (Budsberg & Bartels, 2006).
EPA a DHA navíc podporují tvorbu aktivních molekul – resolvinů a protektinů – s vlastními protizánětlivými a imunomodulačními účinky. Účastní se potlačování zánětu (Serhan & Chiang, 2008).
Psi dokážou vytvářet nenasycené mastné kyseliny s dlouhými řetězci, jako je například EPA a DHA, pouze v omezeném množství (z nenasycených mastných kyselin s krátkými řetězci, jako např. kyselina linolenová). Suplementace je jedinou možností, jak významně zvýšit jejich dostupnost.