Artretyzm i artroza brzmią podobnie.
Oba schorzenia mają wpływ na kości, więzadła i stawy. Mają także wiele wspólnych objawów, takich jak sztywność stawów i ból. Zapalenie stawów jest terminem złożonym. Jest używane do opisywania kilku stanów patologicznych, które powodują finalnie zapalenie stawów. W niektórych przypadkach zapalenie może również wpływać na skórę, mięśnie i narządy. Przykłady obejmują zapalenie kości i stawów (OA) i reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
Artroza inaczej OA (Osteoarthritis). Jest to najczęstszy rodzaj zapalenia stawów spowodowany normalnym zużyciem stawów i chrząstki. Chrząstka jest śliską tkanką, która pokrywa końce twoich kości i pomaga poruszać się stawom. Z biegiem czasu chrząstka może się wycierać, a nawet całkowicie zaniknąć. Powoduje to bezpośredni kontakt kości z kością w stawach, powodując tym samym ból, sztywność, a czasami obrzęk. Artroza może wpływać na każdy staw w organizmie . Najczęściej dotyczy stawów kolanowych i bioder. Ryzyko rozwoju wzrasta wraz z wiekiem.
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest procesem postępującym i nie można jej wyleczyć; wszystkie zaangażowane procesy i ich interakcje nie zostały w pełni zbadane i zrozumiane. Jednak najważniejsze znaczenie ma równowaga pomiędzy odnawianiem nowych komórek ,a usuwaniem metabolitów zapalnych, co prowadzi w konsekwencji do cyklu nowych procesów zapalnych i dalszego niszczenia chrząstki w stawie.
Za pomocą terapii celowanej można znacznie spowolnić przebieg choroby. Ważnym punktem jest tutaj przerwanie łańcucha mediatorów zapalnych, które powodują rozkład chrząstki.
Skąd mam wiedzieć, że mój pies jest chory i jakie rasy są dotknięte chorobą?
Oznaki, że twój pies cierpi na artretyzm lub zapalenie stawów, są złożone. Zasadniczo każdy pies może zachorować w każdej chwili. Według badań z USA należy przyjąć, że co piąty pies zachoruje za zwyrodnienie stawów; uważa się że jest to najczęstszą przyczyną przewlekłego bólu u psów.
Można wyodrębnić psy z większym prawdopodobieństwem wystąpienia choroby na podstawowe 4 czynników: wiek, stan ogólny, predyspozycje genetyczne oraz istniejące choroby.
Wiek - ilość płynu stawowego zmniejsza się wraz z wiekiem, pozostawiając w konsekwencji niezabezpieczoną strukturę kości.
Stan ogólny - ze względu na nadmierną masę ciała, a także podczas intensywnych zajęć sportowych lub pracy, stawy mogą być przeciążone (amortyzacja podczas skoków lub biegania po twardych powierzchniach, częste prace przy zimnej i deszczowej pogodzie bez dostatecznego ocieplenia). Proces odnawiania tkanek nie może nadążyć wtedy za procesem niszczenia co powoduje stan zapalny.
Predyspozycje genetyczne - wrodzone problemy ze stawami, takie jak dysplazja stawu łokciowego (ED) lub dysplazja stawu biodrowego (HD) dotyczą najczęściej ras dużych.
Istniejące choroby - po złamaniach kości, zerwaniach więzadeł, zwichnięciu rzepki ryzyko wystąpienia artozy jest większe. Dokładną diagnozę może postawić lekarz weterynarii poprzez wykonanie zdjęć rentgenowskich, artroskopię, ultradźwięki, tomografię, a także przy użyciu rezonansu magnetycznego
Oto kilka wskazówek, które mogą wskazywać na proces chorobowy u Twojego psa:
Ponieważ artrozy nie można w 100% wyleczyć, leczenie ma na celu spowolnienie postępu choroby i zminimalizowanie objawów klinicznych (sztywność, ból). W przypadku predyspozycji genetycznych, lekarz weterynarii będzie ukierunkowywał właściciela na opóźnianie i minimalizowanie występowania ewentualnych objawów klinicznych.
Obejmuje to przede wszystkim kontrolę wagi, ograniczanie intensywnego wysiłku fizycznego, a także alternatywne sposoby leczenia, np. fizjoterapia lub akupunktura oraz stosowanie dodatków żywieniowych.
Wraz z postępem choroby konieczne mogą stać się również leki przeciwbólowe lub operacja, ale należy to opóźnić tak długo, jak to tylko możliwe. W przypadku PerNic® Cox pies otrzymuje codziennie skoncentrowaną ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Z tej grupy tak zwanych kwasów tłuszczowych omega-3, szczególnie kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dekosaheksaenowy (DHA) wykazują działanie hamujące w stosunku do enzymów zapalnych biorących udział w tworzeniu leukotienów i prostaglandyn ( COX-1, COX-2 i LOX-5).
Suplementacja EPA i DHA ma na celu zastąpienie kwasów tłuszczowych omega-6 (które mają działanie zapalne) na kwasy omega-3 w błonach komórkowych, zmniejszając tym samym tworzenie się zapalnych eikozanoidów. (Budsberg i Bartels, 2006)
1) Ponadto, EPA i DHA promują tworzenie aktywnych cząsteczek - resolwin - które mają właściwości przeciwzapalne i immunomodulujące. (Serhan i Chiang, 2008)